Ciekawość w odkrywaniu osobowości innych drzemie w każdym z nas. Jednym ze sposobów na poznanie cech drugiego człowieka jest analiza jego stroju, wyglądu i sylwetki. Czasem wydaje się nam, że ulegając kolejnym trendom w modzie, podporządkowując się kanonom przyjętym w najbliższym środowisku trudno będzie komukolwiek rozpoznać nasze prawdziwe ja. Klasyczny, służbowy garnitur czy dżinsowy mundurek nie uchronią nas przed wprawnym okiem psychologa.
Jeśli wybierasz się na rozmowę o pracę i zależy Ci na zrobieniu wrażenia osoby pracowitej, solidnej i rzetelnej ubierz się w brązy. Na wieczór załóż małą czarną - jeśli zależy Ci na ekscytującym, zalotnym spędzeniu czasu i może małym? flircie. Jeśli uważasz, że Twojej figurze brak jest doskonałości modelki przeczytaj starannie uwagi dotyczące maskowania drobnych mankamentów urody. Być może intryguje Cię znajoma z sąsiedztwa, przeanalizuj jej wygląd i znajdź drogę do jej serca.
Zawsze jednak pamiętaj: najpierw spójrz w lustro, zaprzyjaźnij się ze swoim odbiciem, zaakceptuj, nie oceniaj i bądź obiektywny. Bądź obiektywny w stosunku do siebie i innych. To bardzo interesująca i dość intrygująca wiedza - korzystaj z niej mądrze.
Spis treści:
Wstęp 7
Sylwetka człowieka jako trzy poziomy psyche 11
Wśród złota, róż, skór i adidasów 35
Wymowa kolorów 47
Zaglądamy do szafy 81
Trzy typy sylwetki 85
Mankamenty sylwetki 92
Polubić swój wygląd 109
Inne przykłady analizy 133
Bibliografia 139
Fragment:
Odzież skompletowana, niewiele jej. Podział ubrań na sezony i porządek w szafie to obowiązkowość, zdolności przystosowawcze, praktyczność, konsekwentne działanie, zdolności organizacyjne i wewnętrzna dyscyplina. Czasami brak spontaniczności, osobowość pragmatyczna, temperament sangwiniczny, odporność na stres.
- Nieład w szafie - brak zdolności organizacyjnych - nieporządek w życiu i uczuciach. Ludzie z bałaganem w szafie bywają często niepraktyczni, mnożą wydatki, nie umieją być oszczędni, ale potrafią cieszyć się z byle drobiazgu. Natura emocjonalna i silna potrzeba rozładowania powstających napięć (bywają kłótliwi, choć szybko się uspokajają).
- Odzież poupychana ciasno, niektóre rzeczy pozwijane lub w pudełkach, torebkach - to brak więzi z rodziną, toksyczne dzieciństwo, niepewność, kłopoty egzystencjonalne. Introwertyk. Brak racjonalnego podejścia do pieniądza - ma oszczędności, a nie umie ich wykorzystać. Czasem zaznacza się brak działania w wielu dziedzinach. To człowiek, który bezustannie czeka, tylko sam nie wie na co.
- Odzież powieszona w torbach plastikowych - może wskazywać na człowieka praktycznego, uporządkowanego, dość skrytego, ale również takiego, który źle czuje się w domu, w którym mieszka, nie jest zadowolony z tego, co osiągnął w partnerstwie. Jednocześnie jest to człowiek o mocnych nerwach, taki, który wiele zniesie.
- Odzież poukładana kolorami - umiejętności organizacyjne, asekuracja, wytrwałość w dążeniu do celu. Czasami niechęć lub obawa przed spełnieniem się w stałych związkach.
- Stare ubrania, za ciasne, poupychane razem z aktualnymi - oszczędność (czasem skąpstwo), zdolności do przewidywania (nierzadko nie tylko na planie materialnym), syndrom głodu (gość zawsze wychodzi nakarmiony); trudne warunki bytowe w przeszłości odcisnęły ślad na obecnym życiu.
- Ubrania w jednym stylu - konsekwencja, czasami smutek, niereformowalność, wytrwałość w działaniu i działanie wbrew przeciwnościom losu.
- Ubrania w wielu stylach - elastyczność, niezdecydowanie, uleganie nastrojom, chwiejność.
- Styl męski (w kobiecej szafie) - dodawanie sobie zdyscyplinowania, obowiązkowość, konsekwencja, czasem brak seksapilu lub oryginalna kokieteria. To również niewykształcona anima i silna potrzeba matki jako wzorca.
- Przewaga miękkich, ciepłych tkanin - to wrażliwość, bogate wnętrze. Osoba o bogatym życiu wewnętrznym, introwertyk.
- Kołnierze- szczególnie futrzane są pochodzenia totemicznego, wiążą się ze sferą świadomości. Skłonność do planowania własnego życia, niezdawanie się na przypadek.
- Dużo butów, oddzielna na nie szafa (aż pod sufit) - to pragmatyczny stosunek do życia, światopogląd materialistyczny, umiejętność wyplątywania się z niewygodnych układów, preferowanie wolności osobistej, częsta zmiana partnerów (traktowanych nierzadko instrumentalnie), jak również potrzeba posiadania zauszników - osób ufających ślepo, podległych.
ISBN:978-83-7377-253-3
liczba stron:144
format:14,5 x 20,5 cm
oprawa:miękka